Rýma a nachlazení

Nachlazení je onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastější příznaky jsou kýchání, vodová rýma, ucpaný nos, bolesti v krku, dále pak bolesti hlavy, někdy zvýšená teplota, nebo i horečka, kašel, či bolest uší.

Rýma je jedno z nejčastějších onemocnění, jedná se o akutní zánět sliznice nosní dutiny. Nejčastěji je tato nemoc způsobena viry. Při nádechu viry pronikají do nosu a usazují se na jeho sliznici, kde se množí a vyvolávají zánět.

 

Ke zmírnění potíží doporučujeme zábal na krk a zábal na hrudník ve formě Priessnitzova zábalu:

  1. vnitřní díl zábalového pásu ponoříte do studené vody (vnitřní díl by se měl řádně vyždímat)
  2. obklad  lze vylepšit dalšími léčivými přísadami a tím získat účinnější zábal (např. vnitřní část pásu nebo pokožku potřít bylinným olejem, gelem či vnitřní část namočit do bylinné lázně)
  3. provléknete vnitřní část do zábalového pásu ovinete pás na postižené místo a upevníte suchým zipem

Instruktážní video:

Další použití zábalového pásu:

  • Do všité kapsičky zábalu na krk můžete vložit nakrájenou cibuli zároveň při aplikaci zábalu. Cibule postupně uvolňuje silice, jejíchž vdechováním dochází k uvolňování hlenu a snadnějšímu dýchání. Toto přírodní antibiotikum také ničí viry a bakterie.
  • Také do kapsiček můžete vložit nadrcené stroužky česneku, které také mají antibakteriální účinky a též jako cibule účinně působí jako přírodní antibiotikum.
  • Pokapejte zábalový pás aromaterapeutickým, čistě přírodním olejem. Opět dochází k inhalaci léčebných silic a tím i k urychlení léčby. Vhodné jsou v těchto případech např. máta, eukalyptus aj.

Horečka

 

U člověka je za horečku považována teplota vyšší než 38 °C. Tělesná teplota nad 37 °C se nazývá zvýšená teplota. Uměle snižovat horečku je vhodné jen tehdy, pokud přesáhla jistý práh (někdy udávaný jako 39 °C), nebo pokud trvá příliš dlouho.

Pro snižování horečky, pokud se tak rozhodnete, doporučujeme použít naše zábaly na krk, hrudník a chodidla (zábalové bačkory) ve formě Priessnitzova zábalu:

  1.  vnitřní díl zábalového pásu ponoříte do studené vody (vnitřní díl by se měl řádně vyždímat). U zábalových bačkor není součástí vnitřní vložka. K tomuto účelu postačí namočené ponožky.
  2. Vyždímaný obklad vložte zpět do zábalového pásu.
  3.  Pásem ovinete postižené místo a upevníte suchým zipem.

 

Zábalové bačkory se u dětí používají zejména ke snížení vysoké horečky, při rýmě a nachlazení, ale také při otocích končetin a při revmatických potížích jako studený zábal.

Při snižování horečky doporučujeme do vody, do které namáčíte ponožky, přidat několik kapek octa, nebo citrónu pro zvýšení účinku.

Octový zábal:

– namočte ponožky do vlažné vody naředěné octem – 1 díl octa / 5 dílů vody
– dobře vyždímejte
– navlečte bačkory přes ponožky
– nechte působit cca 15 min.

Důležité – nikdy neprovádějte při studených nohách, pouze když jsou končetiny dostatečně teplé!