Vítejte v našem e-shopu! 🎉 🎁 Registrací získáte okamžitou slevu 15 % na veškeré nezlevněné zboží. Stačí se zaregistrovat a začít nakupovat s výhodami.

Proč naše tělo potřebuje pohyb?

Proč naše tělo potřebuje pohyb?

Tělesné a duševní schopnosti moderních lidí se vyvíjely několik milionů let. Od počátku lidstva až do nedávné doby bylo možné zajistit si potravu pouze prostřednictvím fyzické aktivity. To platilo nejen při lovu a sběru, ale i v běžných zaměstnáních a každodenní činnosti. Až v posledních desetiletích se podmínky změnily: přísun jídla je neomezený a každodenní život lze zvládat i bez větší námahy.

Naše genetická výbava se ale od té doby nezměnila. Lidské tělo bylo a je uzpůsobeno k pohybu. Bez fyzické aktivity nemůže dlouhodobě fungovat optimálně a jeho systémy ztrácejí svou přirozenou výkonnost. Proto bychom se měli k pohybu pravidelně vracet a věnovat mu alespoň několik minut denně.


Pohyb máme v genech

Naši předci museli být schopni rychlé reakce na změny prostředí, ať už šlo o útek před predátorem, nebo zajištění potravy. Takzvaná stresová reakce, která připravuje tělo na zátěž, je dodnes zakódovaná v našem organismu. 


Pohyb a energie

Energie je potřeba nejen na pohyb, ale také na zajištění životně důležitých funkcí (dýchání, srdeční činnost, mozek, trávení). Při fyzické aktivitě spotřebujeme více energie a tělo si vytváří novou rovnováhu. Zároveň se aktivuje stresová reakce a zvyšuje výkonnost organismu.


Dlouhodobý vliv na zdraví

Tělo se přizpůsobuje tomu, jak moc ho zatěžujeme. Pokud pohyb chybí, snižuje se jeho výkonnost, dochází k ochabování svalů, oslabování kloubů i ztrátě hustoty kostí. Naopak přiměřená a pravidelná fyzická aktivita aktivuje růstové procesy, zlepšuje celkovou kondici i psychické zdraví.

Upozornění: příliš velká zátěž může vést ke zranění šlach, kloubů či svalů. Důležitá je postupnost a poslouchání vlastního těla.


Vliv pohybu na různé systémy těla

Pohybový aparát

Skládá se ze svalů, kostí, šlach, vazů a kloubů. Pravidelný pohyb zvyšuje hustotu kostí, zpevnění svalů chrání klouby (např. kolena, ramena, páteř) a zlepšuje držení těla.

Kosterní svaly

Představují až 40 % tělesné hmotnosti. Aktivní jsou při každém pohybu.

  • Vytrvalostní cvičení zvyšuje kapacitu pro dýchání a spalování tuků.

  • Silové cvičení zlepšuje růst svalů a výkonnost.

  • Koordinované cvičení zlepšuje obratnost a pohybovou síť.

Kardiovaskulární systém

Srdce a cévy tvoří pletitý dopravní systém. Při pohybu srdce zvyšuje frekvenci i objem krve, kterou pumpuje. Čem více cvičíme, tím efektivněji tento systém pracuje.

Dýchací systém

Pohyb zlepšuje dechovou kapacitu a posiluje dýchací svaly. Trénovaný jedinec zvládne při zátěži efektivněji zpracovat kyslík a odstranit oxid uhličitý.


A co mozek a psychika?

Pravidelný pohyb zlepšuje náladu, odbourává stres a podporuje tvorbu endorfinů – tzv. hormonů štěstí. Při fyzické aktivitě se aktivuje i mozek: zlepšuje se soustředění, paměť i duševní výkonnost.


Přirozená podpora: Priessnitzův zábal

Při regeneraci po fyzické zátěži nebo při potížích s pohybovým aparátem může být skvělým pomocníkem Priessnitzův zábal. Napomáhá prokrvení, zmírňuje bolest a urychluje regeneraci svalů či kloubů. Ideální je v kombinaci s odpočinkem, správnou stravou a vyváženým pohybem.


Pohyb je tou nejpřirozenější cestou ke zdraví. Ať už jde o rychlou chůzi, jízdu na kole nebo plavání, každý krok se počítá.

Inspirace: nzip.cz
www.priessnitzuvzabal.cz