Sport a svalové poranění, víme jak ně.

Chtěl jsem si jen dát trošku do těla v posilovně…nebo jenom zaběhat, zahrát fotbal“, a zranění je na světě. Zranění a úrazy svalu se nevyhýbají nikomu, a tím spíše těm, kteří sportují nárazově. Tělo není na zátěž připraveno, sportující navíc podcení pitný režim, zahřátí, rozcvičení a protažení organismu, a problém je tu. Jenže ke svalovému poranění může dojít i v domácnosti např. při seskakování ze židle, při věšení záclon, nebo při uklouznutí na dlaždičkách, venku na náledí. Nástrahy zkrátka číhají téměř všude, stačí chvilka nepozornosti.

 

Svalová poranění

Při určité tělesné aktivitě se sval může přetížit, maximální napětí, kterého jsou svalová vlákna schopna je překročeno a vlákna se „přetáhnou“. K tomuto přetížení svalových vláken dochází často i tehdy, je-li organismus unavený nebo dehydratovaný. Dochází k přetržení některých vláken, ale zřídka dochází ke kompletní ruptuře svalu. Vzniká bolest, krevní sraženina po natržení okolních cév, otok a porucha funkce.

 

Příčiny:

Rychlý a nečekaný pohyb, nedostatečné zahřátí (rozcvičení) před dynamickou zátěží.

Dále se často natrhává sval v okolí poškozeného kloubu buď úrazem, zánětem nebo chronickým poškozením jako artrózou, revmatoidní artritidou nebo jiným zánětem, kde sval vykonává ochranu a často je ve zvýšeném napětí, ve kterém pak vzniká natržení.

 

Příznaky:

Poškození svalu je poměrně bolestivé zranění, které postiženému znepříjemní minimálně několik dní.  V případě menšího poškození (natrhnutí několika vláken bez zjevné vklesliny v místě poškození a modřiny) je u většiny lidí tento stav vnímán jako trvalý stah příslušného snopce svalu, který omezuje v pohybu. V případě poškození většího počtu svalových vláken a eventuálnímu natržení svalového obaluje to vnímáno jako ostrá bolest, bránící další zátěži svalu. Sval může být citlivý na pohmat, dostavuje se i ztuhnutí (někdy vnímáno i jako křeč), případně otok postiženého místa, a někdy i hematom.

 

Léčba svalových poranění:

Při podezření na jakékoli poranění svalu je nutné okamžitě ukončit sportovní aktivitu a nevystavovat sval další námaze, aby se předešlo závažnějším komplikacím (dalšímu poškození svalu). Sval se nesmí nadále protahovat, sportovec by ho neměl ani „zkoušet rozhýbat“. Zpočátku aplikovat led v průběhu prvních 24 hodin (vždy cca 10–15 minut ledování s hodinovou pauzou – to celé několikrát opakovat. Po cca 36 hodinách aplikovat spíše teplo nebo Priessnitzův zábal pro snížení svalového tonu, během dne vtírat alespoň 3× do postiženého místa masti s protizánětlivými a protiotokovými složkami (traumaplant, voltaren, Reparil, Lioton aj.). Proti vzniku otoku pomůže zvednutí postiženého místa do zvýšené polohy – tj. nad úroveň srdce. Vhodný je také kompres daného svalu (stahovací punčocha, bandáž, elastické obinadlo), aby se otok dále nezvětšil a docházelo i k lepšímu prokrvení hlubších částí svalu, což napomůže regeneraci. Dnes jsou moderní lymfotapy anebo celé tzv. lymfokalhoty.

 

Samozřejmě při jakémkoli podezření na závažnější poranění, např. pokud je bolest neúnosná nebo přetrvává nebo je v místě poranění patrná vkleslina či důlek, je nutné navštívit lékaře specialistu. Může se jednat o větší poškození svalu, které vyžaduje odbornou léčbu.

 

Rada na závěr:

Vyhněte se zejména dynamické (rychlostní, silové) zátěži v období únavy nebo tehdy, nejste-li na tuto zátěž připraveni. Nepodceňujte vhodné oblečení (sval zůstane zahřátý), nezanedbejte také kvalitní sportovní obuv.

 

Nepřeceňujte se. Naslouchejte svému tělu a nepřetěžujte ho. Řada sportovců má tendenci překonávat únavu, uběhnou pár kilometrů navíc nebo odehrají dalších pár minut zápasu. Jenže právě tyto “krátké“ okamžiky mohou být osudové. Cítíte-li únavu, nechce-li se vám již sportovat, raději tělo poslechněte a jděte si odpočinout.

 

Inspirace: doktor-zdravi.cz

www.priessnitzuvzabal.cz/sport/