Jak a kdy použít zábal na průdušky.

Mezi osvědčené babské rady při virózách patří především zábal

 

Pokud začnete cítit, že na vás „něco leze“, nejlépe uděláte, pokud místo okamžité návštěvy lékaře, zkusíte s nemocí zabojovat nejdříve sami. Bohužel, právě v čekárně u lékaře můžete totiž získat další virovou infekci. Domácí léčba musí být od samotného začátku velmi efektivní a právě první dny léčby byste neměli podcenit.

 

Je období viróz, chřipek a nejrůznějších nachlazení. Nejosvědčenější rada zní: vyhřát, vyležet, vypotit. Uvařte si velkou konev horkého čaje s citronem a s medem, vezměte si Acylpyrin, Paralen nebo jiný lék s kyselinou acetylsalicylovou, zkuste se vypotit a počkat na reakci těla.

 

Praktického lékaře byste ale měli o svém stavu informovat telefonicky. A to se v současné situaci rozhodně vyplatí. Je velmi pravděpodobné, že po třech dnech intenzivní domácí léčby vám už bude lépe. Pokud by teplota stále stoupala nebo se nelepšila, lékař může napsat neschopenku i tři dny zpětně a rozhodne, jak v léčbě dále postupovat. Podle toho, jestli budete spíše trpět horšícím se kašlem nebo vás pouze budou trápit horečky nebo bolest v krku.

 

Domácí léčbu můžete podpořit i babskými recepty

 

Při léčba je nejdůležitější dostatečný přísun tekutin, nejlépe teplý čaj nebo teplá citronová limonáda.

 

Při bolestech v krku je velkým pomocníkem tzv. „priessnitzův zábal“. Namočíte kapesník do vlažné vody, přiložíte na krk a na něj ještě položíte igelit a suchý šátek. Díky zábalu se oblast krku zapaří a bolest odlehne. Nebo se můžete podívat na již vymyšlené řešení například zde: https://www.priessnitzuvzabal.cz/zabal-na-prudusky-detsky/

 

Při kašli je naopak vhodný olejový zábal, kdy se v minulosti na venkově dokonce používalo teplé psí sádlo. Postupuje se tak, že olej nebo sádlo nahřejete, rozetřete na prsa a překryjete suchým ručníkem. I v tomto případě se uleví a postižený začne lépe odkašlávat.

 

Babské rady při horečce jsou pro otrlé, ale pomáhají

 

V dobách minulých, kdy ještě neexistovala antibiotika, se horečky běžně stahovaly studenými zábaly. Pokud máte vysokou horečku, která neklesá ani po lécích s kyselinou acetylsalicylovou, může studený zábal pomoci. Trup pacienta se celý zabalí do vlhkého prostěradla namočeného do studené vody a poté vyždímaného. Mokrý zábal se překryje suchým a pak ještě přikrývkou.

 

Ačkoliv je to účinný způsob, je velmi nepříjemný. Proto se někdy dávají studené zábaly pouze částečné – nejčastěji na končetiny. U dětí se používal třeba studený zábal s bezinkovým otcem na zápěstí, mokré ponožky namočené do octové vody se natáhly na nohy nebo na ruce.

 

Jakkoliv je dostatek tekutin pro rychlé zlepšení stavu důležitý, tělu můžeme pomoci i známým přírodním antibiotikem a antivirotikem – česnekem. Záleží na vaší chuti, jestli si uděláte topinky s česnekem, česnečku nebo si česnek sníte samostatně.

 

Při nachlazení je také velkým pomocníkem čerstvý zázvor. Čaj z čerstvého vylouhovaného zázvoru je lahodný a při nachlazení pomůže.

Disclaimer: Priessnitzův zábal nenechávejte působit přes noc!! Zábal se také nesmí přikládat na místa infikovaná, špatně se hojící rány, kožní nemoci typu ekzém, a tak podobně. V případě aplikace zábalu u malých dětí je lépe se nejprve poradit s lékařem.

Inspirace: region.rozhlas.cz

www.priessnitzuvzabal.cz