Zelí nejen chutná, ale i léčí.

Na bolesti kloubů platí zelné zábaly. Připravit si je lze velmi snadno

 

S věkem přichází řada problémů. Mezi ty nejnepříjemnější, které nám dokáží pěkně zkomplikovat život, patří bezpochyby bolesti kloubů. Nejčastěji se objevují u velkých kloubů jako jsou kolenní klouby, kyčle nebo ramena, ale mohou nás potrápit i jinde. Jakmile máme takto zasažený pohybový aparát, je velice nepříjemné, ne-li skoro nemožné, žít život naplno a kvalitně.

 

Každý pohyb nás totiž bolí a jsme omezeni v tom, jak dlouho dokážeme bolest snášet, než si budeme zase potřebovat odpočinout.

 

Můžete se tedy rozloučit s dlouhými vycházkami, výlety či túrami, ale paradoxně vám nebude prospívat ani dlouhé sezení, při kterém klouby tuhnou a je pak obtížné je opět rozhýbat. S bolavými klouby je samozřejmě nutné jít k lékaři, ale ne vždy je vám schopen pomoci. Proto často nezbývá nic jiného než si poradit sami – a ideálně s použitím prostředků, které nám nabízí příroda.

 

Zelí nejen chutná, ale i léčí

 

Slyšeli jste někdy o zábalech ze zelných listů? Už naše babičky věděly, že na bolavé klouby není lepšího léku. Tato tradice se s příchodem pilulek a mastiček trochu vytratila, ale dnes ji opět s vděčností objevujeme.

Zelí je zdrojem vitamínu C, draslíku a vitamínu K. Hodí se ke každodenní konzumaci, ale i k vnějšímu užití. Může se pyšnit i silnými protizánětlivými účinky, proto je i součástí mnoha lidových léčivých receptů.

Zelné listy po staletí používají k léčbě otoků a revmatických bolestí kloubů. Pomohly řadě lidí a mohou pomoci i vám. Nejlepším způsobem, jak aplikovat zelné listy, jsou zábaly. A právě o nich si více povíme na následujících řádcích.

 

Na výrobu zábalu budete potřebovat následující suroviny, je to velmi snadné.

 

1 zelí (nejlepší je červené, ale může být i bílé)

1 plastová potravinářská folie nebo alobal

 

Jak postupovat? Ze zelí odtrhejte všechny jeho listy a dobře je umyjte pod tekoucí vodou. Poté je pečlivě osušte. Listy rozložte na dřevěnou desku, stůl nebo kuchyňskou linku a využijte váleček k tomu, abyste listy co možná nejvíce narovnali a také aby pustily šťávu. Poté přijde ta nejsložitější část – celé listy si přikládejte na bolavé oblasti a pomocí folie nebo alobalu je připevněte. Možná bude lepší, pokud vám s tímto někdo pomůže. Ideální je obalit listy nejen bolavé klouby, ale celou délku končetiny, ať už jde o ruku či nohu.

 

Zábal nechte působit minimálně jednu hodinu, klidně i více. Zábal opakujte 2 až 3krát denně po dobu alespoň jednoho týdne a vždy použijte nové čerstvé zelné listy. Přibližně po týdnu by se mělo dostavit citelné zlepšení vašeho stavu. Bolesti ustoupí a zlepší se i celková pohyblivost kloubů. Také ustoupí otoky a snáze se vám bud pohybovat.

 

Poměrně vzácně se u některých lidí může vyskytnout alergie na zelí. To poznáte velice rychle tak, že se otoky zhorší, kůže začervená a bude svědit. V takovém případě zábal rychle odstraňte a běžte se osprchovat. Nezřídka jde také o reakci na postřiky, které se na zelí aplikují, takže je vždy lepší koupit si raději zelí v bio kvalitě.

Disclaimer: Priessnitzův zábal nenechávejte působit přes noc!! Zábal se také nesmí přikládat na místa infikovaná, špatně se hojící rány, kožní nemoci typu ekzém, a tak podobně. V případě aplikace zábalu u malých dětí je lépe se nejprve poradit s lékařem.

 

Inspirace: www.zdravestravovani.eu

www.priessnitzuvzabal.cz